Narzędzia analityczne i implementacja kodów śledzących kluczem do skutecznej optymalizacji kampanii

Narzędzia analityczne i implementacja kodów śledzących kluczem do skutecznej optymalizacji kampanii

Narzędzia analityczne i implementacja kodów śledzących kluczem do skutecznej optymalizacji kampanii

Dla przeprowadzenia wartościowej analizy działań marketingowych powinniśmy założyć sobie cel, który chcemy osiągnąć oraz korzystać z kilku narzędzi do analizowania i mierzenia, śledzenia działań na stronie Klienta. Aby dobrze zoptymalizować kampanie powinniśmy mieć na bieżąco dostęp do danych ze strony, raportów, statystyk by móc skutecznie optymalizować działania i dbać o prawidłowy ruch. Do tego niezbędne są odpowiednie narzędzia np. Google Analytics, Google Tag Manager oraz narzędzia do monitorowania kampanii.

Google Analytics – to narzędzie do analityki stron internetowych, udostępniane przez firmę Google. W dzisiejszych czasach bez odpowiedniej analizy ruchu na stronie wszelkie działania reklamowe w sieci mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. Umieszczenie kodu na stronie pozwala na dokładnie śledzenie zachowań użytkowników na stronie lub w aplikacji. Wiemy z którego kanału komunikacji zainteresowany użytkownik trafił na stronę, ile czasu spędził na stronie oraz czy dokonał konwersji . Dzięki tym danym dowiemy się co możemy zmienić aby ruch był bardziej efektywny. Kod Google Analytics umieszczamy w sekcji <head> na LP, na każdej podstronie.

Dzięki Google Analytics dowiesz się:

  • Ile wygenerowano sesji na stronie?
  • Ilu użytkowników korzysta z witryny?
  • Co użytkownicy robią na stronie?
  • Jakie treści na witrynie są najpopularniejsze?
  • Skąd użytkownicy wchodzą na stronę?

Google Tag Manager – inaczej Menedżer Tagów Google (GTM) jest narzędziem służącym do zarządzania tagami na stronach internetowych oraz w aplikacjach mobilnych. Wykorzystanie tagów natomiast pozwala na bardziej efektywne korzystanie z zasobów przeznaczonych na marketing w sieci. Upraszczając – jest to kolejny kod, który umieszczony na WWW pozwala na implementacje dodatkowych kodów śledzących bez ingerencji w skrypt strony. Kod śledzący GTM jest bardzo dobrym rozwiązaniem podczas działania na szeroką skalę, np. podczas uruchamiania równolegle kilku kampanii, kody śledzące są zarządzane, edytowane z poziomy jednego centralnego systemu. To jeden kod umieszczony na LP w sekcji <head>. Dzięki odpowiedniej konfiguracji reguł możemy decydować, na jakich podstronach i w którym momencie wybrane kody mają się uruchamiać.

Dzięki Google Tag Managera możesz:

  • dodać mierzenie konkretnych zdarzeń w Analytics, Facebook Ads, itd.
  • ustawiać szczegółowe grupy użytkowników (do retargetingu)
  • w prosty sposób wdrażać na stronę dodatkowe narzędzia

DoubleClick, HasOffers, Gemius Direct Effect – to tylko niektóre z narzędzi dzięki którym agencje i domy mediowe mogą na bieżąco monitorować, kontrolować i zarządzać przebieg kampanii. W systemie tworzona jest kampania dla danego produktu i generowane są odpowiednie kody do śledzenia działań. Monitorowanie wszelkich kanałów: display, e-mailing, mobile etc., pozwala sprawdzić, które działań generują najlepszy ruch, na co zwrócić uwagę i jak skutecznie zoptymalizować kampanię. Dzięki dodatkowym skryptom można monitorować działa na stronie takie jak: sprzedaże, akcje, leady etc. – kody takie mogą być wklejane w stronę Klienta poprzez kontener Google Tag Manager. Odpowiednio przygotowany kod ze swoimi zmiennymi umożliwia na bieżąco monitorowanie kampanii, umożliwia przeprowadzenie walidacji. Wszystkie działania mają na celu wskazać kanały komunikacji i metody optymalizacji, które działania przynoszą najlepszy efekt.

Aby dobrze alokować budżety mediowe, należy zebrać informacje nie tylko ilościowe, ale także dane jakościowe na temat odbiorców i sposobu, w jaki wchodzą w interakcję z różnymi formatami. Podsumowując, aby planowanie miało sens i było czymś więcej niż radosną twórczością „artystyczną” na koszt klienta, musi mieć solidne analityczne fundamenty.

Autor wpisu:


Piotr Kudzior

Project Manager

Pokaż e-mail[email protected]