Świadomość konsumenta, a rynek reklamy w dobie XXI wieku

Świadomość konsumenta, a rynek reklamy w dobie XXI wieku

Świadomość konsumenta a rynek reklamy w dobie XXI wieku

Dwudziesty pierwszy wiek wpłyną pozytywnie na rynek marketingu. Reklama, dzięki przekaźnikom informacji takim jak telewizja, prasa czy Internet rozrosła się do niebotycznych rozmiarów. Obecnie konsumenci na każdym kroku mają styczność z reklamą. Mogłoby się zatem wydawać, że zasypywani ogromną ilością komunikatów, z jednej strony nie zwracają już na nie uwagi tak jak dawniej, a z drugiej wybierają produkty ściśle do nich stargetowane.

Należy jednak pamiętać, że konsument XXI wieku, to konsument świadomy. Reklama oraz reklamodawcy nie mogą więc zostać obojętni wobec szybko rozprzestrzeniających się informacji. Muszą nie tylko reagować na bieżące wydarzenia, ale również w dużej części – opowiedzieć się po którejś ze stron. Jednym z ważniejszych zjawisk ostatnich lat, jest zwrot ku ekologii. Świadomość ekologiczna na świecie ale także w Polsce, rośnie. W związku z tym rynek marketingu również nie powinien zostać obojętny wobec tego zjawiska.

Eko-marketing

Wprowadzone do dziedziny marketingu, nowe pojęcie określa zmianę toku rozumowania marki, która zmuszona jest dostrzegać wszystko to, co ją otacza i odnieść tę wiedzę do własnego produktu, sposobu jego wytwarzania a nawet współpracy z innymi firmami.

Eko-marketing wymaga dużej ilości cierpliwości, odpowiedniej strategii oraz skupieniu na szczegółach. Bycie eko w przedsiębiorstwie to przede wszystkim zmniejszona ilość wytwarzanych śmieci, recycling, zmniejszenie emisji CO2, używanie mniejszej ilości środków chemicznych oraz substancji przetworzonych oraz nietestowanie produktów na zwierzętach.

Eko-konsument

W dzisiejszych czasach konsumenci mają moc. To oni dyktują warunki, wywierają wpływ na marki. Dzięki temu firmy nie mogą pozostać obojętne, gdyż grozi im utrata sporej części klientów. Media społecznościowe zrzeszające miliony użytkowników, umożliwiają szybkie rozprzestrzenienie się informacji, co może w przeciągu kilku godzin zniszczyć, albo wywindować markę. Jednym z najnowszych przykładów są ujawnione materiały z niemieckiego laboratorium, w którym przeprowadzano testy na zwierzętach. W przeciągu kilku dni materiał obiegł cały świat i wywołał oburzenie wśród internautów. Pojawiły się nawet dwie listy. Jedna z markami testującymi kosmetyki na zwierzętach, a druga z nazwami firm eco-friendly. Jaki będzie to miało skutek na przedsiębiorstwa w dłuższej perspektywie? Czas pokaże. Jedno pozostaje pewne – Marki nie będą mogły pozostać obojętne, wobec głośnego sprzeciwu społeczeństwa.

Reklama w czasach eco

Bycie marką eco nie jest łatwe. Wymaga wdrożenia wielu, czasem kosztownych rozwiązań. Jednak, kiedy wszystkie warunki zostaną spełnione i marka stanie się eco-friendly, wówczas powinna o tym informować przy każdej okazji. Bądź taką okazję, zwyczajnie stworzyć poprzez kampanie reklamowe.

Przykładem firmy, która do perfekcji opanowała strategię bycia eco jest IKEA. Filozofia ekologii ma swoje odzwierciedlenie w każdym aspekcie. Wyposażone w panele słoneczne fabryki czy otwarcie się na recykling. Strategia marki, dumnie nazwana: „People&Planet Positive”, podkreślana jest w każdej możliwej komunikacji.

Świat się zmienia, podejście ludzi się zmienia, czas więc, aby również marki te zmiany zaakceptowały i wprowadziły w życie. Firmy działające w zgodzie z ideą ekologiczną cieszą się coraz większą popularnością i zaufaniem, a to właśnie ono buduje więź miedzy marką a klientem.

Autor wpisu:


Dariusz Miązek

Pokaż e-mail[email protected]